Zakwaszenie organizmu

zakwaszenie organizmu

Witajcie Kochani! ❤

Dzisiejszy post ma na celu pomóc w rozwianiu wątpliwości dotyczących dwóch popularnych w ostatnich latach, aczkolwiek na pierwszy rzut oka sprzecznych pojęć, pojawiających się regularnie w świecie dietetyki.

🍑🥥🥝🍗🥩🥦

Z pojęciem „zakwaszenia organizmu” spotkałam się już dobre kilka lat temu, kiedy to popularność zaczęły zdobywać modne ówcześnie diety „odkwaszające” organizm. Według tychże diet produkty żywieniowe były klasyfikowane na takie, które wpływały odkwaszająco na organizm (cokolwiek to oznacza) oraz te, które to zakwaszenie powodowały lu pogłębiały. 🔍🔍🔍🩺🩺🩺 Jakże ogromne było moje zdziwienie (u nie których widzę je do tej pory) w momencie zapoznania się z pojęciem „zakwaszania” żołądka. Przecież do tej pory nakazywano „odkwaszać”, a teraz mam postępować odwrotnie?

Hmmmm.🧐Wyjaśnijmy zatem na początku, że pojęcie takie jak zakwaszenie organizmu to mit i nie istnieje ono w medycynie. Jeżeli faktycznie dochodzi do zmian pH organizmu w kierunku kwaśnym, to mamy do czynienia z kwasicą. Jest to stan bardzo niebezpieczny dla człowieka, jednak dojść do niego może tylko w skrajnym wycieńczeniu organizmu (nieleczona cukrzyca, silne nadużywanie alkoholu).

Natomiast dieta, leki, sport (czy inne czynniki, którym przypisywano powodowanie zakwaszenia organizmu) w praktyce nie mają bezpośredniego wpływu na pojawienie się tego stanu. 👀👀👀 Inaczej sprawy mają się w przypadku pH żołądka. Otóż wiele nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego i nie tylko, mają swoją przyczynę w zbyt wysokim pH środowiska żołądka, czyli w jego tzw. NIEDOKWASZENIU.

Skutkuje to m.in. dolegliwościami takimi jak :

☑️ dysbioza jelitowa

☑️SIBO

☑️ SIFO

☑️ helicobacter pylori

☑️ zespół jelita drażliwego i wiele innych.

To z kolei poprzez (ogólnie rzecz ujmując) upośledzenie trawienia i wchłaniania wpływa na całokształt funkcjonowania naszego organizmu i może w konsekwencji prowadzić do wielu innych chorób.

Dlatego bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią kwasowość naszego żołądka. Oczywiście istnieją przypadki, w których stosowanie metod zakwaszających żołądek będzie zabronione (np. w przypadku wrzodów żołądka czy dwunastnicy)- tu trzeba najpierw zadbać o regenerację błony śluzowej. Jednakże więcej o zakwaszeniu żołądka napiszę w odrębnym poście.

☝️ Mam nadzieję, że rozwiałam Wasze wątpliwości odnośnie poruszanego przeze mnie tematu. Czy ten post okazał się dla Was pomocny? A może macie jakieś dodatkowe pytania? Lub doświadczenia związane z pojęciem zakwaszenia organizmu lub zakwaszania żołądka? Piszcie śmiało w komentarzach.

🖋️🖊️🖍️ Życzę Wam udanego dnia 🌺💕💕💕

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *